Šimaitis.lt | Dr. Audriaus Šimaičio tinklalapis

Jun/10

1

Būti ar nebūti pribuvėjoms? Facebook diskusija

Nomeda Repšytė

Ginekologai turi gan ribotą fantaziją. Sprendžiant iš to, kokį ribotą kiekį frazių gimdyvių šantažavimui metų metais naudoja. Negi naujų nesugalvoja?
Kristina Grybauskaitė-Rusakovienė

Šiaip nuomonei apie ginekologus pritarčiau, pati gimdžiau be pinigų ir todėl gimdymas buvo baisiau nei baisus, pasakoti nebūčiau linkusi, nors pati medikė. Bet pas pribuvėją niekada nerekomenduočiau ir pati negimdyčiau. O dikusija čia galetų būti labai ilga ir labai plati…. Ir kiekvienas tikrai turėtų ką paskyti šia tema-dar viena opi tema po psichiatrijos. Mors šiandieninėje Lietuvoje visa medicina opi tema :), užtenka straipsnio apie medikus bet kokiu klausimu ir liaudis labai labai aktyviai ima komentuoti, paprastai neigiamai, ir netgi labai neigiamai… o gaila
Martynas Andrijevskis

Keista, bet šįsyk sutinku su Labanausku – pribuvėjos turėtų būti ir licencijuojamos, ir apmokomos. Esu tikras, kad UK namuose priimanti gimdymą pribuveja negali dirbti tik “iš pašaukimo”. O paslaugos teikimas yra organizuotas nacionaliniu mastu. Daugiau info yra siame Medical Matters podkaste: http://www.bbc.co.uk/programmes/b00qplyv

Vilija Biržinienė

Nežinau, kas išdrįstų rizikuoti ir patikėti žmogaus gimimo stebuklą nelicencijuotoms ir neapmokytoms pribuvėjoms… Nebent emergency atveju.
Nomeda Repšytė

Gimdymai yra iš tų daugelio nutylimų gyvenimo dalių: kiek vienturčių yra dėl materialių ar biologinių priežasčių, o kiek jų yra vien tik dėl to, kad moterys tyliai ir kategoriškai padarė sprendimą, kad vieno pažeminimo gimdyklose yra gana? Taip pat kokia ir toliau nekorektiškai vykdomas nėštumų nutraukimas – laukiamajam susodina po kelias, dar vyrai ateina, kai turėtų būti visiškas privatumas, nes nereikia toj vietoj pašalinių akių ir papildomo streso.
Vilija Biržinienė

Manau, kad medicinos, kaip ir, beje, kitų sričių etika, estetika ir kultūra atsipindi labai jau prastą bendrą mūsų gyvenimo kultūrą ir žemai nuleistą vertybių kartelę. Gaila, bet taip yra. O kai tokia “kultūra” toleruojama itin jautriose visuomenės gyvenimo vietose, tai… Liūdnas vaizdas, tikrai.
Martynas Andrijevskis

Visiems akivaizdu, kad alga vokelyje, neteisėtas dalykas. Tačiau tai praktikuojama. Kartais ir nebyliu susitarimu su valstybe.
Kokia galybė ginekologų yra papuolę į teismus po komplikuotų gimdymų ligoninėse. Ir tai atlikdami savo pareigines instrukcijas įstatymų numatyta tvarka. Juk teisiniu požiūriu kiekvienas gimdymas namie su nelicencijuota pribuvėja prilygsta apendektomijai, kurią atlieka mėsininkas iš supermarketo. Tačiau medikų bendruomenė tyli ir kol kas visai nesuinteresuota legalizuoti tokių paslaugų. Geriau sumesti viską į vieną katilą – gimdymus GMP, taksi, lifte ar namuose. Dar viena tiksinti bomba…
Audrius Šimaitis

Diskusijose buvo iškeltas privatumo ir etikos klausimas – ir labai teisingai. Viskiškai pritariu. O siūlyčiau pradėti net nuo to, o nuo paprasčiausio privatumo ligoninėje. Pirmas įspūdis, kai atėjau pirmą dieną į Australijos ligoninę buvo PRIVATUMAS palatoje – net ir keturvietėje. Jei Lietuvoje ateini apžiūrėti paciento į palatą – tai visi kiti trys pacientai žiūri, kaip tu apžiūrinėji pacientą ir klausosi to paciento istorijos. Australijoje ir UK labai paprasta – aplink kiekvieną lovą yra užtraukiama užuolaida iš visų trijų pusių – tokiu būdu yra pasiekiamas bent jau minimalus privatumas.O dėl pribuvėjų tai aš sutinku, kad jų veikla kažkokiu būdu turi būti reglamentuota. Nors čia labai sudėtingas klausimas ta prasme, kad moteris turi teisę pasirinkti gimdymo aplinką ir žmones , kurie yra aplink ją. Iš kitos pusės vienoje iš rodos New York ligoninių vienai iš nacionalinių mažumų (neatsimenu, kokia – kažkur turiu straipsnį) ilgą laiką nebuvo leidžiama naudoti šamanų paslaugomis. Tai buvo tos nacijos nacionalinio identiteto ir jų nacionalinio mąstymo dalis, be kurios jie negalėjo gyventi. Tačiau amerikonai ilgą laiką rėmėsi tik vakarietiška mąstysenos logika. Kažkurią dieną į ligoninę atvežė patį šamanų šamaną, kuris atsisakė vakarietiško gydymo …. jis ištisai kažką būrė ir ‘užkalbinėjo dvasias’.. amerikonai netikėjo, kad jis pasveiks. Jis pasveiko. Nuo to laiko ta ligoninė leido tos nacijos atstovams šalia įprastinio gydymo dalyvauti ir šamanams. Tai istorija aprašyta New York Times – skaičiau, kai viešėjau JAV prieš pusmetį. Taigi manau, kad pribuvėjų ir šamanų negalima kategoriškai atmesti. Reikia rasti kažkokią taikaus sambūvio formą, nes kaip dažnai gyvenime tiesa būna kažkur per vidurį ….

Rasa Žemaitaitytė Ginekologai – savas klanas. Bet pribuvėjos pozicija irgi neįtikino. Kiekviena moteris turi teisę pasirinkti kur gimdyti ir gauti kvalifikuotą pagalbą. Manau, kad licenzijavus, prižiūrint pribuvėjas būtų išvengta daug skaudžių nelaimių. Tada gal būtų priežiūra ir atsakomybė. Bet vis dėl to žinodama visas komplikacijas gimdymo metu, nesiryžčiau gimdyti namie ir niekam nerekomenduočiau. Bet kurią minutę normaliausias gimdymas gali komplikuotis. Įdomu, ar pribuvėja moka gaivinti kūdikį… Ar moka įvertint grėsmę ir pan. Tarkime prireikia skubios cezario operacijos, o iki operacinės tarkim pusvalandis kelio,kai brangios minutės.

Privatumo stoka – taip, labai rimta problema. Klinikose kulminacijoje subėga daugybė žmonių: ir akušerė, ir gydytoja šalimais stovi, ir rezidentai (1 ar 2). O dar studentai ar kokie praktikantai žiopso. Bet tai universitetinė ligoninė…Nežinau kaip kituose gimdymo namuose. Aišku idealu, jei būtų tik moteris ir pribuvėja kaip būdavo. Bet tada nenoriu grįžti į viduramžius, kur šimtais mirdavo gimdyvės.

Audrius Šimaitis

Dėl pribuvėjų sutinku. Bet esminis dalykas visoje šioje situacijoje yra moters pasirinkimas. Jei ji pasirenka gimdyti namuose – kaip valstybė galėtų užtikrinti, kad tai vyktų kuo saugiau? Juk neišleisi įsakymo: “namuose gimdyti uždrausta. Visiems dalyvaujantiems gimdymo metu gresia baudžiamoji atsakomybė.”
Nomeda Repšytė

Nuostabus Vilijos pastebėjimas: ESTETIKOS visame kame ir mumyse pačiuose trūksta.
Vilija Biržinienė

Ačiū, Nomeda:). Stebiu žmones ir dažnai stebiuosi – daugeliui nė motais tie dalykai, kurie mane žeidžia. Tiesiog norisi lygio, bendravimo kultūros ir, aišku, estetikos. Rodos, taip viskas aišku – jeigu kiekvienas nors truputėlį pakylėtų vertybių kartelę ir reikalavimus pirmiausia sau, pamažu viskas pajudėtų teigiama linkme. Na, bent jau mes, manau, bandome, tiesa? Ir tai labai gerai!!
Nomeda Repšytė

Pvz., pradėtų ištiesinti parkuojant savo automobilių priekinius ratus, tik po to ropštis iš jo ir eiti savais keliais. Apskritai vairuotojai Lietuvoje kenčia nuo šlapimo pūslės problemų, nes taip bile kaip numesti automobilį įmanoma tik tada, kada gamtiniai reikalai labai spaudžia.
„Gydytoja mane apžiūrėjo ne viena, su ja buvo grupė medicinos studentų ar rezidentų, – skunde rašė nukentėjusioji. – Gydytoja, visiems girdint, ėmė moralizuoti dėl mano pasiryžimo gimdyti kūdikį, mat esu infekuota ŽIV.“ Pasak skundo autorės, gydytoja sakė, kad pasiryžusi gimdyti moteris daro nusikaltimą, ir su neslepiama ironija paklausė, kas augins jos pagimdytus vaikus. „Kai atsakiau, kad vaikus auginsiu pati, replikavo, kad nesuvokiu, kokia liga sergu, – skunde dėstė būsima gimdyvė. – O man atrodo, kad taip kalbanti medikė pati nesuvokia, kas yra ŽIV infekcija, nes ji iš anksto pasmerkia ŽIV infekuotus žmones.“

http://www.delfi.lt/news/daily/emigrants/uzsikretusieji-ziv-stumiami-i-uzribi.d?id=32754417

Audrius Šimaitis

Kad su grupe rezidentų ir studentų – tai čia viskas normalu. Tokie pokalbiai neturėtų būti konfidencialūs, nes jie taip pat yra mokymo proceso dalis.Tačiau visa kita labai įdomu? Manau, kad čia vėl grįžtame prie etikos ir estetikos, pokalbio kultūros.
Print Friendly, PDF & Email
Share

· · ·

Comments are closed.

<<

>>

Theme Design by devolux.nh2.me