Šimaitis.lt | Dr. Audriaus Šimaičio tinklalapis

Aug/10

4

Skaičių magija: Lietuvos sveikatos apsaugos efektyvumas tik 60 procentų

http://dryicons.com/

Dvidešimt metų kalbame, diskutuojame apie tai, kad mūsų sveikatos apsauga per mažai finansuojama. 4 procentai nuo bendrojo vidaus produkto. Paskutinė vieta Europos Sąjungoje. Prasidėjus A. Čapliko inicijuotai reformai, buvo nurėžta dar apie 15 procentų.

2006 metais nepriklausoma ekspertų organizacija „Health Consumer Powerhouse“ vertino Europos Sąjungos šalių sveikatos apsaugos sistemas pagal 28 kriterijus (sveikatos apsaugos paslaugų prieinamumas, mirtingumas nuo sunkių ligų ir t. t.). Lietuva buvo įvertinta tik 340 balų iš 750 galimų. Vėl paskutinė vieta. Po kelerių metų į ES įsiliejus Bulgarijai ir Rumunijai, Lietuvai pavyko pakilti iš paskutinės vietos. Tapome trečiais  nuo galo.

Kai kurie Lietuvos ekspertai teigia, kad tai tikrovės neatspindintys skaičiai. Kiti tvirtina, kad  kitaip būti negali, nes medicina yra prastai finansuojama, taigi kitokių rezultatų ir negalima tikėtis.

Turint mažai lėšų, jas reikėtų  panaudoti kuo efektyviau. Tai natūralu ir net nesitiki, kad galėtų būti kitaip. Kaip yra iš tikrųjų? Moksliškai ir argumentuotai į šį klausimą nebuvo atsakyta. Nors visi žinome, kad Lietuva yra viena pirmaujančių valstybių pagal lovų, gydytojų ir medicinos personalo  skaičių.

Visa tai yra netiesioginiai rodikliai. Oponentai  galėtų teigti net atvirkščiai – kuo daugiau lovų ir kuo daugiau gydytojų bei medicinos personalo, tuo geriau pacientui, tuo geresni sveikatos rodikliai, tuo geresnis pinigų panaudojimas.

Visas pagrindines naujienas apie tikrąją Lietuvos sveikatos apsaugos būklę dažniausiai sužinome tik iš užsienio šaltinių. Rimtų lietuvių autorių darbų beveik nėra, išskyrus kai kuriuos nedidelius bandymus. Dauguma iš jų parašyti glaudžiai bendradarbiaujant su užsienio ekspertais.

Tačiau atrodo, kad tokios mintys jau istorija. ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto absolventės Neringos Jasaitytės magistro darbas „Sveikatos apsaugos sistemos finansavimas ir efektyvumas Lietuvoje“ (2010 m.) yra pirmas rimtas lietuvių autorių mokslinis darbas, kuris, naudojantis skaičių magija, leidžia argumentuotai ir moksliškai atsakyti į pagrindinį klausimą, ypač aktualų laikais, kai tikimybė, jog artimiausiu metu didės sveikatos apsaugos finansavimas, yra maža. Ar tinkamai ir efektyviai panaudojami Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigai, skirti sveikatos apsaugai?

Neringa Jasaitytė atliko detalią įvairių Europos šalių sveikatos rodiklių bei į juos investuotų resursų (finansinių ir žmogiškųjų) analizę. Moksliniame darbe buvo pritaikytos formulės, kurios leidžia palyginti skirtingų šalių sugebėjimą panaudoti lėšas. Pagal minėtas formules galima įvertinti, kaip šalis efektyviai panaudoja turimus finansinius ir kitus materialius išteklius. Galima palyginti Lietuvą su Prancūzija, Lenkiją su Švedija ir gauti atsakymą į šį paprastą, tačiau itin svarbų klausimą.

Neringos Jasaitytės magistrinis darbas mums pateikia labai įdomų skaičių: 60 procentų. Tai yra, kad Lietuvos sveikatos sistemos efektyvumas lyginant su Prancūzijos, Austrijos, Švedijos, Danijos, Portugalijos, Graikijos ir Lenkijos tik 60 procentų. Deja, Lietuva lyginant su kitomis 20 Europos šalių vėl atsidūrė paskutinėje vietoje.

Jei  sveikatos apsaugos finansavimas būtų sumažintas 40  procentų ir  lėšos panaudojamos taip kaip Prancūzijoje, gautume tą patį rezultatą, kurį turime šiandien.

Kadangi lėšų mažinti jau nebėra kur, vadinasi, pasiekus prancūzų ar švedų lėšų įsisavimo efektyvumą, galime pasiekti mažiausiai 40 procentų geresnių rezultatų.

Kas telpa į tuos 40 procentų? Paprasčiausias neefektyvumas, prasta sveikatos apsaugos vadyba, medikų bendruomenės pilietiškumo stoka, korupcija ir visuomenės abejingumas. O gal tai paprasčiausiai visų mūsų bendruomeniškumo stoka?

Ką apie šiuos rezultatus mano pati darbo autorė? Neringos Jasaitytės atsakymai rytojaus simaitis.lt intervju.

Print Friendly, PDF & Email
Share

· ·

Comments are closed.

<<

>>

Theme Design by devolux.nh2.me