Šimaitis.lt | Dr. Audriaus Šimaičio tinklalapis

Pacituosiu savo kolegės žodžius “gėda prisipažinti, kad dirbu medicinoje”  ir iš tiesų tuose žodžiuose yra tiesos. Ir ne tik dėl to, kad nebepasitikime vieni kitais ir kad numojome ranka į žmogiškumą ar praradome profesijos prestižą, mumis nebepasitiki ir visuomenė. Visur klesti korupcija, savanaudiškumas. Gydome ir slaugome tik ligą, bet toli gražu ne žmogų.

Kas liečia mane asmeniškai, tai visiems sakau o ir pati taip galvoju, kad tikriausiai gimiau po laiminga žvaigžde arba turiu sugebėjimą save pateikti taip, kad nebūčiau žeminama nei kolegų nei gydytojų, kuriuos taip pat turėčiau laikyti savo kolegomis.

Slaugytojų požiūris į pačias save yra labai keistas mano požiūriu. Dauguma jų save  ir supranta vykdytojo vaidmenyje, būtent todėl nesigirdi jų balso. Kai kas negirdi, o kai kas ir nenori girdėti.

Lietuvoje sveikatos reforma yra būtina, tik neaišku kaip ji bus įvykdyta ir kam nuo to bus geriau. Šioje situacijoje aiškiai sakoma, kad geriau bus pirmiausia pacientui, tačiau praktika rodo visai ką kita.

Reformos eigoje, bent jau mano pastebėjimu, šiuo metu stengiamasi išsaugoti postą, tam ieškoma įvairių kelių, pasitelkiamos pažintys, nes kaip mes visi žinome “Lietuva- švogerių žemė”. Išdrįsome garsiai diskutuoti, bet baimė gauti “peilį į pašonę” vis dėl to lieka.

Gydytojui paprasčiau, jų visada trūksta, tad jie savo profesija gali manipuliuoti. Slaugytoja čia susiduria su kitokia situacija, nors mes ir gerai žinome, kad slaugytojų nėra per daug ( kadangi esu Lietuvos Slaugos Specialistų Organizacijos Klaipėdos krašto direktorė, žinau situaciją) jai dažniausiai pasakoma, kad tokių kaip tu yra apstu.

Taip… yra… bet patikėkite, greitai prašysime tos profesijos imigracijos iš kitur, nes vidutinis slaugytojo praktiko amžius apie 40-45 metus. Tokių dauguma, o kur jaunimas? Pastaruoju metu pastebėjau tendenciją, kad slaugytojo profesiją renkasi tie, kurie neįstoja kitur arba finansinės galimybės neleidžia rinktis kitos profesijos. Tai ką mes turime, “profesionalų” komandą, kurie visiškai nenusiteikę būti profesionalais, nes jiems tai neįdomu. Niekam nesuprantamas slaugytojos noras siekti aukštojo mokslo, kai darbas ir kompetencija lieka tie patys.

Kame reikalas? Niekaip nerandu atsakymo? Tiksliau šviesą tunelio gale matau, bet ar sulauksiu, kol ji priartės.

Jau anksčiau finansai patenkantys į gydymo įstaigas buvo neracionaliai naudojami. Pastebėjau, kad įstaigos prestižas kiekvieno tos įstaigos vadovo reikalas ir nesvarbu, kad įranga ta pati ir kitoje ligoninėje, kuri matosi per langą.

Vietoje to, kad vadovai susitartų vienas su kitu dėl racionalaus įrangos panaudojimo, kad ji atsipirktų ir neštų naudą, jie ją perka ir didžiuojasi, kad turi. Juk įrangos atnaujinimas labai brangiai kainuoja ir kai ji nėra naudojama apskritą parą ar ji naudinga ir reikalinga?

Gal geriau tuos pinigus investuoti į personalo kvalifikaciją ir atitinkamą atlygį. Na nesu to lygio protas, bet manau, kad kažkuom esu teisi.

Beje, gydytojas visada suras būdą kaip vienoje ar kitoje situacijoje apsiginti. Vargšas slaugytojas šiuo atžvilgiu, juk jis atsakingas beveik už viską.

O kai esi atsakingas už viską, praktika rodo, kad esi atsakingas už nieką. Nuleidi galvą ir priimi tai ką sako.

Print Friendly, PDF & Email
Share

· ·

2 comments

 • Daiva · 2010/11/17 at 12:41

  Siaube. Perskaiciau ir dar syk pasakiau sau. Aciu D kad as ne LT ….. brrr. Vargses jus , gaila naturaliai.
  O del amziaus, nieko imsit indes, filipinietes. Juk is tu saliu vien medikai vaziuoja.
  Turbut niekada ir nebus kad sesute butu gerbiama, cia musu lietuviskas mentalitetas toks. O ir is dalies ir pacios kaltos kad toki ivaizdi susikurem….
  Skirtingai nuo kitu saliu, kur sesute yra gerbiama, o atlygis uz darba gerai apmokamas.

 • Nijolė Saulienė · 2010/11/18 at 23:44

  Tokia pas mus samprata apie slaugytoją, apie pacientą.Kaip jau minėjau ankstesniuose savo pasisakymuose, šiandieninė slaugytoja atsako už basonų, ''antelių dezinfekciją'', budėjimo metu klijuoja krūvas ligos istorijų, klijuoja maišiukus vistams sudėti ir pan.Pacientas praktiškai lieka antroje eilėje.SAM lyg ir pradeda kažką galvoti, žiūrėk vėl tyla. Slaugos modelio LT kol kas nėra. Griebiamasi lyg ir Roper modelio, tačiau neleidžia dideli slaugomų pacientų krūvis ( 50 -60 ) kai kuriose ligoninėse tenka vienai slaugytojai nakties metu! Didžiausias absurdas
  Slaugytojos įbaugintos.Slaugos administratorės turi tik savo nuomonę ir sutinku su Vaida, dauguma jų tyliai pagalvoja''man gerai, kad tau blogai''

<<

>>

Theme Design by devolux.nh2.me