Šimaitis.lt | Dr. Audriaus Šimaičio tinklalapis

Laiškai iš dvasinio pogrindžio. Vienos Lietuvos ligoninės gydytojas


http://dryicons.com/

Šimaitis.lt: prieš vienerius metus, po to kai lrytas.lt svetainėje paskelbiau straipsnį “Naujieji medicinos mokslo gelbėtojai” , gavau laišką iš chirurgo, kuris tuo metu stažavosi vienoje iš Europos valstybių.

*****

Esu  ….. , chirurgas, baigęs medicinos mokslus ir chirurgijos rezidentūrą Kaune  2000 metais …..

Esu laimingas, nes turėjau puikius mokytojus, (o ne sistemą), kurių dėka pavyko gauti neblogų įgūdžių ir to dėka dabar stažuojuosi  …

Jau būnant Lietuvoje supratau, kad ne viskas gerai mūsų sveikatos sistemoje, ir tuo labiau tą suprantu dabar.

Kaip tik prieš keletą dienų buvau grįžęs į Lietuvą, ir dar kartą pamačiau, kad vykdomi kažkokie pokyčiai, kuriuos vykdantys žmones, mano supratimu, nelabai suvokia, koks sistemos tikslas, nes jeigu suprastų, ko gero viską darytų kitaip.

Labai patiko Jusu straipsnis apie ligoninių direktorius, “darančius mokslą”. Jeigu leisit, pasidalinsiu savo mintimis.

Lietuvos sveikatos sistema nėra patenkinti nei pacientai (jie negauna tinkamos pagalbos laiku), nei gydytojai ar tuo labiau seselės, taigi pagrindiniams sistemos “stakeholder’iams” – suinteresuotiems asmenims – sistema yra netinkama.

Kam gi ji tada tinkama? Kaip sako mano mylimi geriausi Lietuvos politologai Surskis ir Mauzeris, yra žmogus, kuriam gerai. Ir tas žmogus yra Ligoninės (poliklinikos ar sveikatos priežiūros įstaigos) Direktorius.

Savo įstaigoje jis turi absoliučią valdžią (galbūt negali pasmerkti žmogaus myriop, bet daugiau gali beveik viską). Jis neturi jokios kontrolės virš savo galvos (per 20 metų nežinau nei vieno direktoriaus, kurį būtų atleidę ne už vagystes, ar kyšininkavimą ar dėl senatvės, bet dėl to, kad jo įstaiga blogai dirbo ar kad darbuotojai juo nepasitiki).

Žmogus, turintis absoliučią valdžią ir jokios kontrolės vadinamas feodalu, o jo pavaldiniai – vasalais. Šie feodalai nėra suinteresuoti niekuo kitu, kaip tik savo valdžios didinimu – iš čia VISOS reorganizacijos, siekiant praplėsti savo karalystės ribas. Į tai nukreipta dabartinė reforma, ir todėl ji a priori pasmerkta neduoti jokių rezultatų gydytojams ar pacientams (kurie yra pagrindiniai sistemos veikėjai).

Be to, feodalai turi savo tarybą – gydytojų vadovų asociaciją, kuri turi itin stiprią įtaką Sveikatos  ministerijoje. Nes visos kitos įtakos yra numalšintos – gydytojai (vasalai) bijo dėl savo ateities, o gydytojų sąjunga per 20 metų įrodė savo neveiksnumą. Taigi vienintelė galimybė kažką pradėti keisti – sunaikinti šitą feodalinę santvarką.

Bet kokia iniciatyva tai daryti Lietuvoje kilti negali – nes bus ne tik (bijau, kad fiziškai) sunaikintas tas žmogus, bet jo pelenai sudeginti ir toje vietoje nebus leista žolei augti).

Kadangi šiuo metu nesu Lietuvoje, bet planuoju ten grižti po metų, norėčiau būti vienu iš tų žmonių.

Atsiprašau už kiek emocingą laišką, tačiau šiuo metu jaučiu, kad situacija yra labai bloga, ir ko gero, palikta savieigai, nepagerės.

****

Šis straipsnelis yra skyrelio “Pogrindis” publikacija (žiūr. rubriką viršuje).

Print Friendly, PDF & Email

No comments yet.

Leave a Reply

Theme Design by devolux.nh2.me